środa, 13 sierpnia 2014

Kwas chlebowy w domu - podejście drugie

Po nieudanych próbach zrobienia kwasu z chleba kupionego w piekarni zdecydowałem się spróbować zrobić kwas z gotowych składników. W tym celu zakupiłem dwa kartoniki Gera Gira i trzy Duonos Gira.



 Zawartość kartonika Duonos Gira:
- trzy saszetki suchych drożdży
- trzy saszetki ze słodem żytnim i suszem chlebowym (14%).



Zawartość kartonika Gera Gira:
- trzy saszetki z suchymi drożdżami
- trzy saszetki ze słodem jęczmiennym, słodem ryżowym i ekstraktem chmielu (w formie płynnej)




Przygotowanie kwasów jest - ponoć - dziecinnie proste, choć strona sprzedawcy i strona producenta podają dwa inne sposoby. Zawartość saszetki Duonos Gira należy wsypać/wlać do trzech litrów gorącej (80 stopni) wody, dodać szklankę cukru, ostudzić, nasypać na powierzchnię drożdży i odstawić na 24 godziny. Potem przecedzić, rozlać i wstawić do lodówki na dzień lub dwa. Tymczasem strona producenta podaje, że płyn nie może mieć temperatury wyższej niż 40 stopni i wystarczy go zalać ciepłą wodą.

Co do Gera Gira, sprzedawca podaje: "Proces przyrządzania jest bardzo prosty. Zawartość większej saszetki wrzucamy do 3-4 l wody o temp. 22-25 stopni, dosypujemy 1 szklankę cukru (według uznania) i mieszamy, do momentu aż cukier się rozpuści. Potem wrzucamy zawartość małej saszetki (drożdże) i nie mieszamy. Przykrywamy naczynie materiałem (ściereczka lub ręcznik papierowy) i odstawiamy na 24 godziny w temperaturze pokojowej. Po okresie 24h cały napój mieszamy i rozlewamy i szczelnie zakręcamy. Najlepiej sprawdzają się plastikowe butelki typu PET. Po upływie kolejnych 24 godzin szczelnie zamknięte butelki wstawiamy do lodówki. Kwas w tej formie można przechowywać przez około jeden miesiąc."

Zobaczymy co z tego wyjdzie. 

Producentem kwasów "instant" Duonos Gira oraz Gera Gira jest litewski Klingai. 

1 komentarz:

  1. Witam,
    gdzie kupiłeś w Polsce te ekstrakty? ja miałem kiedyś kupiony na Litwie, ale teraz nie bywam tam ;(
    akolibski(at)gmail.com

    OdpowiedzUsuń