Podpiwki

Podpiwki tradycyjnie wytwarza się na dwa sposoby: podobnie jak piwo, ale w wyniku przerwania fermentacji nie dochodziło do wytworzenia alkoholu (lub wytworzenia w bardzo niewielkiej ilości) oraz sposobem domowym, z kawy zbożowej.

Z uwagi na rozmycie pojęć w tym dziale pojawiać się będą opisy zarówno podpiwków jak i piw bezalkoholowych i napojów słodowych. Do tej kategorii powinna być też zaliczona większość napojów dostępnych pod nazwą "kwas chlebowy", jednakże dla wyrobów sprzedawanych pod tą nazwą powstał osobny dział.



Lubuski (Witnica)

 


 W smaku praktycznie nie różni się od kwasu chlebowego tego samego producenta: zbyt mocno czuć kwasek cytrynowy i mdłą, bardzo mocną, przesadzoną słodycz. Pozostawia chemiczny, wiśniowy posmak.

Skład: woda, ekstrakt słodowy, aromaty, cukier, kwas cytrynowy, kwas askorbinowy
Cena: około 3,50zł/0,5l

 

Krzepiak (Ciechan)


 
 
Napój słodowy od Ciechana. Reklamowany jako bezalkoholowa alternatywa dla piwa na każde okazje. Na stronie mazovia.pl możemy przeczytać, że Krzepiak "zawiera liczne składniki mineralne takie jak: sód, potas, wapń, magnez, fosforany, związki fenolowe, a także witaminy (zwłaszcza z grupy B), kwas pantotenowy oraz kwas foliowy. Można więc powiedzieć, że „Krzepiak” to napój izotoniczny – gasi pragnienie i uzupełnia utracone mikroelementy".  Z kolei na piwopedii możemy przeczytać: "Atesty potwierdzają słuszność sformułowania "bomba witaminowa", jakiego browarnicy z Ciechanowa używają w odniesieniu do Krzepiaka. Zawiera on bowiem składniki mineralne: sód, potas, wapń, magnez, fosforany i związki fenolowe (zwłaszcza bakteriostatyczne antycyjanogeny), witaminy (zwłaszcza z grupy B) a nawet... kwas foliowy. Poza tym - jako składniki chmielu - lupulinę i humulinę." Jest to więc napój zdrowy, dobry szczególnie po intensywnym wysiłku.

W zapachu przyjemnie jabłkowy. Smak jabłkowo-miętowy z dominującą nutą ziemniaczanego puree. Bardzo słabo gazowany, nie przypomina piwa ani trochę.

Zawartość alkoholu: do 0,5%
Skład: słód jęczmienny, chmiel, dodatki owocowe, woda
Cena: 3,49 zł / 0,5l

Kujawski (Agnieszka Zamojska)




Regionalny produkt bydgoski dostępny na festynach i jarmarkach oraz lokalnych restauracjach. Smak przywodzi na myśl gorzką, mrożoną kawę zbożową z nutą cytryny i chmielowym akcentem. Dostępne są też saszetki do wyrobu domowego.

Alkohol: do 0,5%
Skład: woda, palone ziarna jęczmienia, cukier, chmiel, kwasek cytrynowy, drożdże. 
Cena: 5zł/0,33 l . Saszetka do samodzielnego wyrobu 10 litrów - 9zł.
 

Warmiński (Kormoran)

 

 
 
 
Produkt bardzo popularny w Bieszczadach oraz wśród osób uprawiających sport ze względu na swoje prozdrowotne właściwości i zawartość mikroelementów. Aromat palony, nieco owocowy. W smaku słodko-gorzki, przypomina ciemne piwo, bardzo wyraźna nuta marchewkowa.

Alkohol: do 0,5%
Skład: woda, słody jęczmienne (pilzneński, karmelowy, palony), cukier, chmiel, drożdże.
Cena: około 4,69 zł/ 0,5l


Jędrzej (Van Pur) 

 Lekki, słodki napój orzeźwiający, smakiem przypominający Razowy Kwas Chlebowy z bardzo delikatnymi nutami chmielowymi.

Ze względu na zawartość syropu glukozowo-fruktozowego nie może być uznany za napój zdrowy.

Alkohol: do 0,5%
Skład: woda, mąka żytnia, słody (4%) - żytni i jęczmienny, syrop glukozowo-fruktozowy, cukier, kwas mlekowy, ekstrakt chmielowy, dwutlenek węgla
Cena: 2zł/0,5l lub 2,99zł/1l

 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz